Személyes és üzleti adataink digitális biztonsága

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Kiberveszélyek az üzleti utakon

2017. május 22. - ITsec

Szerző: Kristóf Csaba | Utolsó módosítás: 2016.08.24.

https://biztonsagportal.hu/kiberveszelyek-az-uzleti-utakon.html

Üzleti utazásaink során a bűnözők nagyobb valószínűséggel szerzik meg privát és vállalati adatainkat, mint a pénztárcánkat.

Ötből egy felhasználót támadtak már meg kiberbűnözők utazások során. Közülük 21 százaléknyian  vezető pozíciót töltöttek be a munkahelyükön. Ennek ellenére az üzleti úton lévők több mint fele figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a nyilvános hálózatok nem biztonságosak. Ezáltal jelentős kockázatnak teszik ki az eszközeiket, amelyek bizalmas üzleti adatokat is tartalmazhatnak.

A Kaspersky Lab legújabb kutatása szerint ötből három vezető beosztásban lévő alkalmazott vallotta be, hogy utazása alatt megpróbál a lehető leghamarabb internetre csatlakozni, mert a munkahelye elvárja, hogy folyamatosan elérhető legyen.

A felsővezetők közel fele nem biztonságos, nyilvános WiFi hálózatra is csatlakozik külföldön. Majdnem ugyanennyien használnak nyilvános, vezeték nélküli hálózatokat ahhoz, hogy bizalmas információkat és csatolmányokat tartalmazó e-maileket továbbítsanak. A felsővezetők ötöde ismerte el, hogy munkahelyi eszközét érzékeny tartalmú weboldalak böngészésére is használja WiFi-n keresztül.

A hanyagság egyik oka az a széles körben elterjedt tévhit, hogy a munkahelyi eszközök alapjában véve biztonságosabbak, mint a privát társaik. Az alkalmazottak kétötöde elvárja, hogy a munkáltatója szigorú biztonsági intézkedéseket tegyen e téren.

“A kiberbűnözés valódi veszélyt jelent utazásaink alatt, az alkalmazottak pedig gyakran fontos üzleti információkat kockáztatnak. A tanulmányunk eredménye vészjelzésül szolgálhat a vállalatok IT biztonsági szakembereinek, hiszen komoly adatvédelmi kihívásról van szó. A legelső intézkedés az lehet, hogy tudatosítják az alkalmazottjaikban a veszélyeket és a következményeket. Egy másik elővigyázatossági tanács a VPN használata a vállalati hálózatok eléréséhez, illetve az e-mail titkosítás bevezetése. Ezen túlmenően javasoljuk egy átfogó végpontvédelem kiépítését, beleértve a rosszindulatú programok, a behatolások és a sebezhetőségek elleni védelmet, valamint az URL-szűrő technológiák alkalmazását” – mondta Konstantin Voronkov, a Kaspersky Lab végpontvédelmi szakértője. 

süti beállítások módosítása