Személyes és üzleti adataink digitális biztonsága

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Minden internetezőt érint a WPA2-es protokoll hibája

2017. október 24. - ITsec

2017.10.19. 15:16 G Data

http://virusirto.blog.hu/2017/10/19/minden_internetezot_erint_a_wpa2-es_protokoll_hibaja?dashboard_position=108454212

wpa2-serulekenyseg-1000x480.jpgEgy korábban felfedezett, de most publikált sebezhetőség a vezetéknélküli hálózatok WPA2-es titkosításának hibáján keresztül lehetővé teszi, hogy külső támadó behatoljon rendszerünkbe. Egyes gyártók már kiadták a frissítést a routerükre, ezeket haladéktalanul telepítsük!

Szinten minden internetező érintett abban a hibában, amelyet a belga Marty Vanhoef fedezett fel a titkosításért felelős WPA2 protokollban, és Key Reinstalattion Attack-nak, vagyis Krack-nak nevezte el. A hiba sajnos már a tervezés pillanatában került a protokollba, és mindenképp frissíteni kell a router szoftverét, hogy a támadók ne tudják kihasználni.

Közel kel lenni a wifi hálózathoz

A jó hír, hogy a nagy gyártók szerint még nincs olyan kód az internetes alvilágban, mely a sebezhetőséget kihasználta volna. Mivel a kutató már a nyáron figyelmeztette a gyártókat a sebezhetőségre, volt elég idejük kijavítani azt, ezen a weboldalon nézheti meg, hogy a saját routeréhez már van frissítés vagy nincs.

Ahhoz, hogy valaki ezt a támadást kihasználja a wifi közelében kell tartózkodjon, vagyis távolról nem tud semmit sem tenni. A hiba akkor jelentkezik, mikor egy eszköz próbál a jelszóval védett hálózatra csatlakozni. Miután a hálózati wifi jelszót ellenőrzi, azután az adott kapcsolódáshoz szükséges titkosítási kulcs megbeszélése történik az eszközök között – ezt kézfogásnak (handshake) nevezik az angol terminológiában. Ezeket a kézfogás üzeneteket elfoghatja a támadó, és egy olyan eszköznek küldheti tovább, mely újra telepíti a titkosító kulcsot. Az Android, Linux rendszerek felépítése miatt tartalom nélküli titkosító kulcsot telepít a készülékre, vagyis az adatok ezután titkosítás nélkül utaznak, így aki elfogja őket, el tudja azokat olvasni. Egyéb rendszeren nem tudjuk hogyan viselkedik a protokoll.

Káros tartalom kerülhet eszközünkre

A WPA2 protokoll szabvány szerint megengedi, hogy ezt a kézfogást újból elküldjük a csatlakozni szándékozó eszköznek, amennyiben a routerhez nem érkezett meg a visszajelzés, hogy az eszköz fogadta az üzenetet. A támadók ezt a viselkedést használják ki, hogy meghamisítsanak csomagokat, és azokat a megcélzott eszközre eljuttassák. A lenti videón lehet látni, hogyan működik a támadás egy Androidos eszköz esetében.

A belga kutató idén május 19-én fedezte fel ezt a sérülékenységet, a gyártókat augusztus 28-án értesítették a hibáról. Minimum egy hétnek el kell telnie ahhoz, hogy az eszközök többségén frissítsék a firmware-t, addig lehetőség szerint tartózkodjuk az idegen wifi hálózatra való csatlakozástól, még ha az jelszóval is védett.

süti beállítások módosítása