Személyes és üzleti adataink digitális biztonsága

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Adatvédelem & Informatikai biztonság

Térdet hajtott az Apple Kínában

2017. szeptember 07. - ITsec
 
A hétvégén több VPN-es kapcsolatot biztosító appot törölt a cég a távol-keleti országban működő alkalmazásboltjából. A hivatalos kommentár szerint nem tehettek mást.
 

Van az a pénz, amiért a szólásszabadság és az információhoz jutás szabadsága nem is annyira fontos egy amerikai cégnek. Az Apple készséggel asszisztál a kínai kormányzat újabb kampányához, amivel még szorosabban akarják kontrollálni, mit lehet és mit nem lehet a honfitársaknak csinálni a világhálón.

A szabály az szabály

A hétvégén több szoftverfejlesztő vállalkozás is jelezte, hogy programjukat eltávolították a kínai App Store-ból. Az iOS-es alkalmazásokat kínáló platformról azért kellett menniük az Apple tájékoztatása szerint, mert nem feleltek meg a távol-keleti ország törvényi kritériumainak. Való igaz, az alkalmazásbolt szabályzata erre lehetőséget ad az üzemeltetőnek.

Az egyik "áldozat", az ExpressVPN tegnap azt közölte, hogy gyors tájékozódásuk szerint nem csak őket, hanem az "összes fontosabb iOS VPN appot eltávolították". Akik nem Kínát állították be számlázási címként az alkalmazás megvásárlásakor, tehát jogilag nem ott szerezték be a terméket, azoknak továbbra is elérhető a szolgáltatás. Az ExpressVPN az Apple lépését meglepőnek és szerencsétlennek minősítette, egyúttal sajnálják, hogy az Apple asszisztál a kínai kormányzat eddigi legdurvább kísérletére, amellyel igyekszik elzárni a szabad internetezéstől az ország lakosságát. Más fejlesztők, mint például a Star VPN szintén hasonló negatív fejleményről számoltak be. 

Az Apple némi hallgatás után azt közölte, hogy az informatikáért felelős kínai minisztérium az év elején arra kötelezte a VPN-t fejlesztőket, hogy azok kormányzati engedélyt szerezzenek be, amennyiben folytatni akarják a működést. Az eltávolított alkalmazások nem feleltek meg ennek az új jogi kötelezettségnek, így nem volt más választás, el kellett őket onnan távolítani.

Politika és üzlet

A VPN technológia azért annyira kényes kérdés az ázsiai nagyhatalom esetében, mert sok millió kínai állampolgár ezzel tudja (tudta) megkerülni a netes cenzúrát, illetve a kínai nagy tűzfalnak (hivatalosan Aranypajzsnak) nevezett tartalomszűrési rendszert. Erre ugyanis a titkosított protokollok használata az egyik lehetséges módszer, ahova a VPN is sorolható. Az Aranypajzs nem egy konkrét technológia, hanem különféle online cenzúrázási módszerek összessége: az URL- vagy DNS-szűrés mellett alkalmazzák az IP-címek blokkolását vagy megfelelő körülmények között a kapcsolat bontását is.

Az ötévenként esedékes és idén ősszel következő pártkongresszus előkészítésének is tekinthető, hogy a pártállami szervek minden megtesznek a még szorosabb kontroll érdekében. Az említett engedélyeztetési kötelezettség mellett például pár hete a kormány arra utasította az ország három legnagyobb, állami tulajdonban lévő távközlési szolgáltatóját, hogy jövő februártól teljes egészében blokkolják a hozzáférést a virtuális magánhálózatokhoz.

Az Apple készséges együttműködése nyilván nem ezzel a gyakorlattal való egyetértésből fakad, sokkal inkább üzleti megfontolásból, hiszen Kína sok szempontból, így például az okostelefonok esetében is a világ legértékesebb lokális piacává vált. És egyáltalán nem az almás cég az egyetlen óriásvállalat, amelyik asszisztál hasonló ügyekben. Azok pedig, akik nem teljesítik a kommunista pártvezetés elvárásait, nehezen tudnak érvényesülni.

A lépést kritizálók azonban attól tartanak, hogy ha ez ilyen simán megoldható, más autoriter kormányzatok is kedvet kaphatnak ahhoz, hogy átvegyék a működőképes kínai gyakorlatot. Igaz, kevés olyan ország van, ahol ennyi pénz forogna kockán.

süti beállítások módosítása