Szerző: Biztonságportál | Utolsó módosítás: 2017.06.19.
https://biztonsagportal.hu/ingyenes-kemszolgaltatasok-veszelyeztetik-az-adatokat.html
Ingyenesen is elérhető kémszolgáltatások jelentek meg internetes alvilági körökben. Ezúttal a Mac-gépek kerültek célpontba.
A kémkedés sem szorul háttérbe
Persze nem kizárólag a ransomware programok foghatók hadra szolgáltatások formájában, hanem egyebek mellett kémprogramok is. Ezek közé tartozik a napokbak felbukkant MacSpy károkozó, amely úgynevezett MaaS (malware-as-a-service) modell szerint működik. Teljesen legális szoftvereknél is alkalmazott marketing fogásokat is bevet a mögötte álló csoport. Így például létrehoztak egy ingyenes verziót, amely rendelkezik alapvető kémprogram képességekkel, míg a fizetős változat további extra funkciókat biztosít.
A MacSpy, ahogy a neve is mutatja, kifejezetten Mac-gépek ostromlására alkalmas. Az ingyenes kiadása sem mondható túlságosan lebutítottnak, hiszen alkalmas képernyőképek készítésére, billentyűleütések naplózására, hangfelvételre, a vágólap kémlelésére, iClouddal szinkronizált fényképek lementésére stb. Az adatokat pedig a TOR adta lehetőségek kihasználásával juttatja el az adattolvajokhoz. A fizetős kiadás mindezt elsősorban titkosítási lehetőségekkel, ütemezhető felvételkészítéssel, tetszőleges fájlok kiszivárogtatásával, rendszeres frissítésekkel, e-mail és közösségi hálók támogatásával, illetve aláírt kódokkal egészíti ki.
A MacSpy képes arra, hogy a rendszereket még a fertőzés előtt alaposan szemügyre vegye. Ha azt észleli, hogy sandbox vagy virtualizált környezetbe került, akkor nem aktiválja a nemkívánatos funkciót, így próbálja kerülni a feltűnést. A károkozót vizsgáló AlienVault szakértői szerint mindezt meglehetősen hatékonyan teszi, ugyanis kicsi a detektálási aránya a VirusTotalon is.
A kártékony programhoz kötődő MaaS szolgáltatás interneten keresztül vehető igénybe. Az AlienVault azt is kipuhatolta, hogy miként lehet hozzáférni. Először egy levelet kell írni egy e-mail címre, amelyben meg kell adni egy választott felhasználónevet és jelszót. Ezt követően a MacSpy mögött álló csoport létrehoz egy felhasználói fiókot, illetve kiküldi a károkozó ingyenes változatát. Ebben a levélben egy részletes leírás is szerepel a nemkívánatos szerzemény működéséről.

Forrás: AlienVault
Az AlienVault kutatói szerint arra kell felkészülni, hogy a macOS piaci részesedésének növekedésével párhuzamosan a vírusírók is mind több erőforrást fognak áldozni olyan kártékony programok kifejlesztésére, amelyek az Apple platformján okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.